Z SKS NA IGRZYSKA! SZUKAMY SPORTOWYCH TALENTÓW.

Z SKS NA IGRZYSKA! SZUKAMY SPORTOWYCH TALENTÓW.

Data: 2022-05-11

Ponad 240 000 uczniów w całej Polsce korzysta obecnie z bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy. Poprawa kondycji dzieci i młodzieży oraz promocja aktywności fizycznej, to jedno z kluczowych zadań, jakie stawia sobie Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program SKS w obecnej edycji, to też wsparcie utalentowanych sportowo uczniów w zakresie ich rozwoju zgodnie z potencjałem oraz preferencjami.

W środę, 11 maja w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego odbyło się spotkanie z udziałem Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, gwiazd polskiego sportu: medalistek olimpijskich w wioślarstwie - Natalii Madaj-Smolińskiej, Agnieszki Kobus–Zawojskiej i Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej, Bartłomieja Marszałka, pierwszego Polaka w motorowodnej Formule 1 oraz dzieci z Programu Szkolny Klub Sportowy. W specjalnie przygotowanej strefie, na profesjonalnym sprzęcie wioślarskim, trenerzy Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego i kadra naukowa Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego weryfikowali sprawność fizyczną dzieci i młodzieży. Nie zabrakło też rywalizacji sportowej między szkołami i świetnej zabawy, która powinna być najlepszą zachętą dla młodych ludzi do podejmowania i rozwijania aktywności fizycznej.

- Tegoroczna odsłona Programu Szkolny Klub Sportowy to nie tylko fantastyczna okazja, aby zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu, co jest szczególnie ważne po utrudnieniach związanych z pandemią. To przede wszystkim znakomite narzędzie umożliwiające wyszukiwanie talentów z predyspozycjami do zaistnienia w sporcie zawodowym.  Projekt „Szukamy sportowych talentów z Programem Szkolny Klub Sportowy” wpisuje się w szerszą koncepcję wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki dla nauczycieli wychowania fizycznego. Już w przyszłym roku szkolnym, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki, wprowadzimy pilotażowy program powszechnego programu testowania uczniów pod kątem zdolności sportowych. Od 1 września zostaną nim objęci uczniowie szkół na Opolszczyźnie i Lubelszczyźnie – powiedział Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN Orlen - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

- Grupa ORLEN to największy sponsor sportu w Polsce. Ważnym elementem realizowanej przez nas strategii jest wspieranie sportu młodzieżowego. W 2021 roku spółki z Grupy ORLEN udzieliły wsparcia niemal 55 tys. dzieci uprawiających różne dyscypliny sportowe. Program SKS, w którym uczestniczymy od jego powstania, ma kształtować nawyk uprawiania aktywności fizycznej oraz promuje zdrowy i aktywny styl życia wśród najmłodszych – stwierdza Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

O programie

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. Program rozwija się i angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli – powiększa się SKS-owa społeczność. Sport ma szczególne zadanie w procesie normalizacji codziennej aktywności w okresie po pandemii - jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa.

Program Szkolny Klub Sportowy, to w obecnej edycji:

•          241 000  dzieci – 54% chłopców i 46% dziewcząt

•          11 825  nauczycieli

•          8 016  szkół

•          100%  powiatów

•          87% gmin

W ramach realizacji Programu SKS, od 2017 roku, każdej wiosny i jesieni zbierane są wyniki testów prób sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wszystkie wyniki testów sprawnościowych uczestników Programu SKS umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony będzie projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie ich rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich potencjałem.

Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

– Nasze wieloletnie doświadczenia wykorzystujemy m.in. przy ocenie poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Nie mam wątpliwości, że wśród blisko 300 tysięcy dzieci i młodzieży, uczestniczących w zajęciach Programu SKS są wybitne talenty sportowe. Chcemy je odnaleźć, bazując na wynikach testów sprawności fizycznej, przeprowadzanych od 2017 roku wśród wszystkich biorących udział w zajęciach SKS. Nasz potencjał badawczy oraz możliwa współpraca z klubami i związkami sportowymi pozwoli ukierunkować uzdolnionych młodych sportowców, zgodnie z ich potencjałem, na te dyscypliny, w których mają największe szanse na rozwój – podsumowała Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk.

Kolejne, specjalne wydarzenia dla uczestników Programu SKS już wkrótce.

GALERIA

ZOBACZ INNE

AKTUALNOŚCI

  • 2022-04-27

    WIOSENNA EDYCJA TESTÓW SPRAWNOŚCIOWYCH

  • 2022-04-11

    Zapraszamy na zajęcia SKS uczniów z Ukrainy

  • 2022-05-18

    #SKSkibicuje w Arenie Gliwice - ZAPROSZENIE