#SKSedukuje

Apteczkowe menu

Apteczkowe menu

Data: 2018-12-31

Apteczki z marketu! Zawsze niesamowicie intrygują mnie te – niczemu niewinne – twory, hucznie nazywane „apteczką pierwszej pomocy”, które nie kryją jednak w sobie zbyt wielkiej wartości. Kilka bandaży i gazików 5cmx5cm, tępe nożyczki i para rękawiczek. To zazwyczaj wszystko. Luksusem będzie znalezienie koca termicznego, czy chusty trójkątnej. Hitem jest możliwość kupienia „domowej apteczki” za niespełna 10zł, w której skład wchodzą kolejno: opaska dziana – sztuk jeden, plaster wodoodporny w dwóch rozmiarach – każdy po sztuce, agrafka – sztuk jeden, instrukcja pierwszej pomocy, wykaz telefonów alarmowych i wykaz zawartości. KONIEC. Koniec świata!

Czy naprawdę aż tak potrzebujemy oszczędzać, żeby kupować apteczkę za 10 zł, której zawartość jest zupełnie bezwartościowa, aby dawała nam ona złudne poczucie bezpieczeństwa, czy wypełnienia jakiejś powinności??? Żeby nie było, że nie kupiona, że nie leży gdzieś w kącie samochodu, domu, czy gdzie tam ją wciśniemy? Zdaję sobie sprawę, że nie każdy tak myśli. Że są osoby, które starannie dobierają skład apteczki, z której korzystają. Martwi mnie jednak myśl, że podaż jest tam, gdzie jest popyt – więc jednak ktoś te apteczki za kilka złotych kupuje… Choć być może kupuje, bo kto by pomyślał, że ktoś może dopuścić do sprzedaży bezwartościowy produkt, przesadnie nazwany „apteczką”.

Dlatego dzisiaj smakowite, kuszące, niespodziewanie apetyczne Apteczkowe Menu poleca się do schrupania na śniadanie, obiad i kolację! Ze słodkim deserem w międzyczasie. Przeczytajcie, przemyślcie i zapakujcie swoje apteczki mądrze, aby równie mądrze Wam służyły!

 

 

POŻYWNE ŚNIADANIE NA POCZĄTEK DNIA

Śniadanie to pierwszy, podstawowy posiłek dnia, który doda maksimum energii na kolejne godziny. Dla naszej Apteczki na śniadanie polecają się najpożywniejsze dla niej przedmioty:  octanisept, gazy opatrunkowe i plastry w różnych rozmiarach, rękawiczki nitrylowe, i maseczki do sztucznego oddychania. W asyście porządnych nożyczek.

Poznajmy bliżej nasze składniki:

Rękawiczki – to absolutny MUST HAVE każdej apteczki! Dobrze posłużą rękawiczki nitrylowe bądź winylowe – są nieco grubsze i nie zawierają lateksu (ważne dla osób uczulonych). Uchronią Cię przed drobnoustrojami i chorobami, na jakie możesz być narażony w kontakcie z płynami ustrojowymi (pot, ślina, krew, mocz) osoby, której będziesz udzielać pierwszej pomocy. Do apteczki kupuj rękawiczki wyłącznie z przeznaczeniem do celów medycznych. Rękawiczki do sprzątania, zakupione w dziale gospodarczym pobliskiego marketu, nie będą wystarczająco chronić. W apteczce zawsze warto mieć kilka par rękawiczek.

Maseczka do sztucznego oddychania – można się bez niej obejść po prostu rezygnując z wykonywania wdechów ratunkowych podczas wykonywania Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej (o czym napiszę innym razem), jednak… jeśli już mamy udzielać pierwszej pomocy, starajmy się aby robić to w pełnym zakresie i najlepiej jak potrafimy. Średni koszt najprostszej, jednorazowej maseczki do sztucznego oddychania to zaledwie około trzech złotych – niewiele, a może znacząco przyczynić się do ratowania ludzkiego życia!

Octenisept – płyn służący do dezynfekowania ran, skóry i błon śluzowych. Jest zdecydowanie łagodniejszy w użyciu niż klasyczna i znana woda utleniona – nie pieni się i nie powoduje nieprzyjemnego uczucia w kontakcie z raną. Do przemycia niedużych ran można go zastąpić także zwykłą wodą.

Plastry – któż ich nie zna? Podstawowy pomocnik w opatrywaniu niewielkich skaleczeń czy zadrapań. Dostępny szeroki wybór plastrów – w konkretnych rozmiarach lub do cięcia, wodoodpornych bądź nie, czy plastrów na odciski – pozwala dostosować ich ilość i rodzaj zależnie od potrzeb.

Gazy opatrunkowe – to także jeden z podstawowych elementów składowych apteczki. Warto wyposażyć ją w opatrunki różnej wielkości i grubości. Oprócz małych, cienkich gazików warto zaopatrzyć się w kilka gaz półmetrowych lub metrowych, które w kształcie niedużego prostokąta tworzą grubszą warstwę. Zdecydowanie mogą się przydać w przypadku konieczności zaopatrzenia większego krwawienia.

Nożyczki – i to nie byle jakie! Szkolne nożyczki dziecięce mogą okazać się niewystarczające, kiedy nadarzy się potrzeba rozcięcia ubrania wokół rany. Dlatego zdecydowanie polecam tak zwane „nożyczki ratownicze”, których atutami są: tępe zakończenie pozwalające na bezpieczne przecinanie ubrania bez ryzyka skaleczenia oraz duża wytrzymałość. Można je kupić za około kilkanaście do kilkudziesięciu złotych, zależnie od wybranej firmy.

 

 

MISTRZOWSKI OBIAD

Niczym długie nitki spaghetti w sosie carbonare z dodatkiem natki pietruszki, bandaże polecają się na obiad dla naszej Apteczki! Dla urozmaicenia polecamy dwa rodzaje „makaronowych nitek” – elastyczne i dziane. Podane z chustą trójkątną.

Składniki odżywcze apteczkowego obiadu:

Bandaże elastyczne – przydatne do tamowania krwotoków, stabilizowania ciał obcych czy wykonywania opatrunków. Warto mieć kilka sztuk pod ręką.

Bandaże dziane – alternatywa dla bandaża elastycznego. Użyteczny w sytuacjach kiedy nie potrzebujemy bądź nie możemy zastosować bandaża elastycznego – przykładowo opatrując ranę znajdującą się na głowie.

Chusta trójkątna – może przydać się zarówno jako zamiennik bandaża dzianego do wykonania opatrunku osłaniającego na głowie. Częściej kojarzona i wykorzystywana jest jednak do  stabilizacji i unieruchomienia np. złamanej kończyny górnej.

 

NIEOBOWIĄZKOWY, ALE SMACZNY DESER

Są takie elementy w naszej diecie, które nie są nam niezbędne, jak choćby słodycze. Jednak odrobina słodkiego deseru od czasu do czasu jest przyjemnym urozmaiceniem diety. Podobnie w naszym Apteczkowym Menu – może nie obowiązkowy, jednak zwieńczający dodatek, niczym wisienka na torcie poleca się codofix. To elastyczna siatka opatrunkowa, występująca w różnych rozmiarach – średnicach. Wystarczy dobrać odpowiednią średnicę do miejsca, na które chcemy ją założyć, odciąć kawałek, a następnie jednym ruchem możemy, zamiast bandaża, szybko wykonać opatrunek osłaniający ranę poprzez przytrzymanie gazy codofixem. Jako dopełnienie wyposażenia naszej apteczki, codofix może być dla nas dużym ułatwieniem w udzielaniu pierwszej pomocy.

KOLACJA

Na kolację nie za dużo, aby nie objadać się przed snem. Mieniąca się złociście folia NRC, zwana inaczej kocem termicznym, bądź ratunkowym. Drobny dodatek naszego Apteczkowego Menu, który pomoże zapewnić komfort termiczny osobie, której będziemy udzielać pomocy. Zazwyczaj jedna strona koca termicznego ma złoty kolor, druga srebrny. Zasada działania jest prosta: kiedy chcemy poszkodowanego ogrzać – owijamy go złotą stroną do zewnątrz (dla ułatwienia: musimy widzieć na zewnątrz kolor złoty, który skojarzyć możemy ze słońcem), natomiast jeśli chcemy poszkodowanego odizolować od ciepła (przykładowo w przypadku udaru cieplnego) – owijamy tak aby widzieć srebrną stronę koca na zewnątrz (dla ułatwienia: kojarzymy widok koloru srebrnego z zimą i lodem).

A PRZED SNEM… KILKA REFLEKSJI….

Być może zastanawia Cię po co tyle tego wszystkiego??? I czy naprawdę wszystko jest konieczne? NIE. Nie jest konieczne. Jest wiele sytuacji, w których świadkowie zdarzenia udzielają pierwszej pomocy przy użyciu bluzy, koszulki, szala, czy innych przedmiotów będących pod ręką. I nie jest to błędem! Zawsze pierwszej pomocy udzielamy przy użyciu tego, co mamy w zasięgu naszych możliwości. Natomiast, jeżeli masz w domu dzieci, pracujesz z dziećmi, pracujesz w miejscu w którym zatrudnionych jest więcej osób niż Ty sam, mieszkasz z rodziną, jeździsz na wycieczki rowerowe, podróżujesz samochodem, pociągiem, samolotem… Czy nie warto z tej okazji skompletować porządnej apteczki? Wypadki się zdarzają. Nieoczekiwanie i niespodziewanie. Nie każdą sytuację na drodze, w czasie wycieczki czy podczas treningu możemy przewidzieć. Dlatego warto posiadać mądrze wyposażoną apteczkę, która w razie niespodziewanej sytuacji wymagającej udzielenia komuś pierwszej pomocy, pomoże nam zrobić to szybko i sprawnie. Zamiast zastanawiać się, jak wykonać opatrunek unikając kontaktu z czyjąś krwią lub czym zatamować krwawienie, po prostu sięgniemy po apteczkę, założymy rękawiczki i opatrzymy ranę. Wyposażcie świadomie swoje apteczki i udzielajcie pomocy, kiedy tylko będzie taka potrzeba!

 

Dorota Bandurska

ZOBACZ INNE

AKTUALNOŚCI