Dlaczego badamy dziecięce stopy i co z tego wynika? Podsumowanie badań.

Dlaczego badamy dziecięce stopy i co z tego wynika? Podsumowanie badań.

Data: 2019-06-29

Stopy. Dlaczego zwracamy na nie uwagę? Ponieważ są fundamentem naszego ciała, a jakiekolwiek nieprawidłowści z nimi związane przekładają się na całe ciało i naszą postawę. Postanowiliśmy zagłębić się w ten temat i dowiedzieć się jak wyglądają stopy naszych SKSiaków.

Badania zostały przeprowadzone na 832 uczestnikach SKSonTour w Złotej, Kędzierzynie Koźlu oraz Ostrowie Wielkopolskim. Sprzęt użyty do diagnostyki to podoskop z kamerą 3D oraz mata wskazująca numeryczną wartość sił nacisku na poszczególne fragmenty stopy względem podłoża. W celu właściwej diagnostyki aparatu chodu badania przeprowadzano w statyce oraz dynamice a dopełnieniem badania komputerowego było badanie polegające na obserwacji cyklu chodu oraz pracy i funkcjonalności stopy. Badanie przeprowadzili specjaliści z Centrum Rehabilitacji Stopy.

- Głównym celem było scharakteryzowanie rozpowszechnienia nieprawidłowości stóp u uczestników Programu Szkolny Klub Sportowy oraz uświadomienie dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli, jak ważną częścią naszego ciała są stopy. - mówi Adrian Urbańczyk zajmujący się biomechaniką kończyny dolnej.

Każde przebadane dziecko otrzymało kartę z wynikiem badania i zaleceniami oraz opisane ćwiczenia podstawowe, dzięki którym może rozpocząć mobilizację aparatu chodu.

Z badań wynika, że dzieci biorące udział w badaniach wykazywały większą funkcjonalność aparatu chodu i funkcjonalność łuku podłużnego niż przeciętne grupy charakterystyczne dla danych grup wiekowych. Grupa biorąca udział w badaniach w Złotej wykazała 86% płaskostopia rozwojowego czyli płaskostopia wynikającego z cyklów kształtowania się stopy. Grupy uczestniczące w badaniach w Kędzierzynie Koźlu oraz Ostrowie Wlk. wypadły nieco gorzej jednak i tutaj wynik oscylował w przedziale 74 - 77 %. Są to bardzo dobre wyniki, które świadczą o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na dziecięce stopy.

Jednak bardzo istotne jest to, żeby o stopy cały czas dbać, należy wykonywać ćwiczenia profilaktyczne i badania kontrolne.

Dziękujemy za dotychczasową współpracę!

#teamSKS

 

 

 

GALERIA

ZOBACZ INNE

AKTUALNOŚCI

  • 2019-06-27

    Spotkanie Operatorów Programu SKS – podsumowujemy i planujemy!

  • 2019-06-20

    Zostań bohaterem filmu "SKS - dobry wybór" - CASTING

  • 2019-07-05

    #AktywneWakacje - zachęcamy do aktywności i ogłszamy konkurs!